Уряд визначив правила надання платних послуг у медзакладах: пояснення МОЗ

З 1 січня 2025 року в Україні набуде чинності постанова Кабміну № 781 від 05.07.2024 «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб», яка впровадить нові правила надання платних медичних послуг у закладах охорони здоров’я
Міністерство охорони здоровʼя (МОЗ) акцентує увагу, що надання медичної допомоги за Програмою медичних гарантій було і залишається безоплатним. В певних випадках для отримання допомоги потрібне направлення від лікаря (сімейного чи лікуючого). Спеціалізована медична допомога також надається відповідно до медичних показань без направлення та безоплатно пацієнтам у невідкладному стані.
Окремо у МОЗ пояснили, які саме послуги, зокрема ті, що не входять до Програми медичних гарантій, можуть надаватися за оплату в державних і комунальних медичних установах.
Пацієнти або інші фізичні та юридичні особи повністю оплачуватимуть медичні послуги:
- при зверненні без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення на послугу не вимагається);
- при наданні медпослуг за договорами з юридичними особами;
- у закладах охорони сектору безпеки і оборони та Державного управління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту;
- якщо послуги не покриваються Програмою державних гарантій.
Постанова також окреслює ситуації, коли пацієнти оплачуватимуть лише додаткові послуги, тоді як основна вартість медичної допомоги покриватиметься за рахунок Програми медичних гарантій. Зокрема, це стосується випадків, коли:
- пацієнт бажає отримати медпослугу за місцем проживання і це не обумовлено його медичним станом;
- при самостійному обранні лікуючого лікаря при плановому лікуванні в стаціонарних умовах;
- при перебуванні в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу за запитом пацієнта.
Разом з тим надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодних направлень. Без направлення пацієнти можуть звернутися за допомогою до таких спеціалістів:
- акушера-гінеколога;
- психіатра;
- нарколога;
- стоматолога;
- педіатра;
- фтизіатра;
- лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.
МОЗ наголошує, що всі медичні заклади повинні оприлюднити на своїх офіційних сайтах і інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їхньої вартості, а також безоплатних послуг, що входять до Програми державних гарантій.
У відомстві підкреслюють, що надання платних послуг має здійснюватися з оформленням відповідних документів та внесенням даних до електронної системи охорони здоровʼя із зазначенням джерела оплати. Розрахунки за такі послуги мають проводитися виключно в безготівковій формі.
Мета цих змін – забезпечити прозорість та уникнути зловживань, насамперед з боку медичних установ. Вони мають сприяти тому, щоб як лікарні, так і пацієнти мали чітке розуміння, які послуги є платними, зазначають у Міністерстві.