Гігієна праці: профілактика ВІЛ у медичній сфері

Вірус імунодефіциту передається через контакт з кров’ю та іншими біологічними рідинами. Найчастіше, існує загроза зараження через кров та інші рідини з видимими домішками крові - сперму, вагінальні виділення. Джерелом інфекції не можуть бути калові маси, виділення з носа, мокротиння, піт, сльози, сеча, блювотні маси чи слина.
Потенційну небезпеку становлять порізи використаним інструментом, включаючи укол голкою. Небезпечним також є контакт слизових оболонок чи ушкодженої шкіри з кров’ю та іншими біологічними рідинами. При тривалому контакті з інфікованою тканиною, кров’ю та іншими біологічними рідинами – невелика, але все ж існує – ймовірність зараження через неушкоджену шкіру.
Саме тому особливо актуальна така профілактика в хірургічній і стоматологічній області, де ризик передачі виявляється максимальним.
Працівникам медичної сфери рекомендується проводити такі заходи:
- моніторинг робочого столу з дотриманням техніки безпеки для лабораторних проб крові і інструментів;
- використання тільки продезінфікованих пристосувань;
- з метою профілактики всі роботи повинні проводитися в одноразових медичних рукавичках;
- шкірні ушкодження потрібно заклеювати лейкопластиром.
Для проведення операцій важливо користуватися спецодягом, яка, будучи використаною, поміщається в спеціальний контейнер.
Сортування брудної білизни та біовідходів повинна проводитися в призначеної для цього кімнаті в спецодязі.
При попаданні крові на слизові, порізи і місця проколу рукавички з ранки видавлюється кров, і ділянку обробляється спеціальним антисептичним розчином.
Можливе застосування антиретровірусних ліків в першу добу після передбачуваного інфікування (така профілактика проходить курсом 4 тижні).