Інвалідність для громадян України, які перебувають за кордоном

З 1 січня 2025 року в Україні впроваджено нову систему — оцінювання повсякденного функціонування. Це сучасний підхід, який фокусується на реальних потребах людини, а не лише на формальних діагнозах або медичних довідках.
Мета оцінювання — визначити, як стан здоров’я впливає на повсякденне життя людини: що саме обмежує її функціонування, з якими бар’єрами вона стикається, яку підтримку потребує від держави.
Реформа забезпечує доступ до цієї послуги незалежно від того, де перебуває людина — в Україні чи за кордоном. Якщо є потреба в підтримці, якщо є значне порушення функціонування — держава має бути поруч. У тому числі тоді, коли людина вимушено виїхала з країни через війну чи інші обставини.
Це право гарантоване Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
Хто і коли може пройти оцінювання за кордоном
Українці, які тимчасово або постійно перебувають за межами країни, можуть пройти оцінювання повсякденного функціонування, якщо в них є ознаки стійких або необоротних порушень здоров’я. Це право зберігається незалежно від місця перебування людини.
Оцінювання можна пройти у таких випадках:
- якщо в людини є значні або стійкі порушення функціонування, які тривають не менше 12 місяців або можуть призвести до передчасної смерті, навіть за умов найкращого доступного лікування;
- якщо наближається строк повторного огляду, який був призначений раніше медико-соціальною експертною комісією, або повторного оцінювання, встановленого експертною командою;
- якщо людині потрібно вперше встановити статус інвалідності або змінити групу інвалідності, у зв’язку зі змінами в стані здоров’я, у тому числі для доступу до соціальних виплат, реабілітації чи інших видів державної підтримки.
Оцінювання для країн із міждержавними угодами
Для українців, які перебувають у країнах, з якими Україна має чинні міжнародні договори у сфері соціального забезпечення та бажають отримувати виплати в країні проживання, передбачено спрощену процедуру обміну медичними документами. Це дає змогу пройти оцінювання повсякденного функціонування дистанційно.
До переліку таких країн входять:
Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Польща, Португалія, Словаччина, Чехія.
Як це працює:
- Передача медичних формулярів:
- Уповноважений орган країни перебування (зазвичай орган соціального страхування або медичного обслуговування) передає медичні формуляри та додану до них медичну документацію до Пенсійного фонду України.
- Передача до Центру оцінювання функціонального стану особи:
Центр оцінювання забезпечує переклад поданих матеріалів українською мовою, якщо це потрібно для подальшого розгляду.
- Експертна команда Центру оцінювання функціонального стану осіб проводить розгляд справи.
- Прийняте рішення передається до Пенсійного фонду України
Уповноважені органи договірних держав
Нижче наведено контактні дані організацій, які здійснюють передачу документів до Пенсійного фонду України:
- Португалія:
Instituto da Seguranca Social, I.P. (ISS, IP)
Centro Nacional de Pensões
Av. a 5 de Outubro 175, 1069-451 Lisboa, Portugal - Іспанія:
Direccion Provincial del INSS de Malaga
C/ Huescar, 4, 29007 Malaga, España - Чеська Республіка:
Česká Správa Sociálního Zabezpečení
Křížová 25, 225 08 Praha 5, Česká republika - Словацька Республіка:
Sociálna poisťovňa (Ústredie)
ul. 29 augusta 8, 813 63 Bratislava, Slovenská republika - Республіка Болгарія:
Национален осигурителен институт
Дирекция "Международни спогодби"
бул. Ал. Стамболийски, №62–64, София-1303 - Республіка Польща:
Фонд Соціального Страхування
Відділення у Жешуві, Відділ реалізації міжнародних договорів
Al. Piłsudskiego, 12, 35-075 Rzeszów, Polska
Що варто знати про міжнародні договори
У разі, якщо людина перебуває в одній із країн, з якими Україна має міждержавні угоди про соціальне забезпечення, медичні формуляри й супровідна документація подаються за вимогами, визначеними цими договорами. Зазвичай, це документи у форматі, затвердженому сторонами — наприклад, формуляр SED чи еквівалентна форма, що містить основну інформацію про стан здоровʼя людини.